AKTUÁLNĚ TRI-SHOP KALENDÁŘE VÝSLEDKY ROZHOVOR REPREZENTACE TRI-CHAT TRI-BAZAR TRÉNINK TRI-PORTÁL IRONMAN KONTAKT
 
 

Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Proc inzerovat na triatletu? Klikni a uvidis


V Y H L E D E J


TOPlist
titul-mereni_pasu.jpgOd obezity k Ironmanu krok za krokem. Běžný „obézní občan“ svůj život od základů změní, chce zhubnout, začít sportovat a stát se železným mužem (www.enduraining.com)


Od obezity k Ironmanu krok za krokem

 

Běžný „obézní občan“ svůj život od základů změní, chce zhubnout, začít sportovat a stát se železným mužem… (www.enduraining.com)

 

Běžný obézní občan žijící běžným životem, zapadající do konzumní společnosti s jejími zvyky a neduhy se jednoho dne rozhodne, že takhle to dál nejde a svůj život od základů změní.

Chce zhubnout, začít sportovat a stát se železným mužem, v jeho plném slova smyslu – tj. úspěšně dokončit dlouhý triatlon. Ne to není kostra scénáře amerického seriálu, ale skutečné rozhodnutí skutečného člověka, říkejme mu třeba Petr.

 

V tuto chvíli, kdy je Petr už několik let na cestě ke „svému snu“, je zajímavé se podívat zpět a trochu bilancovat a upřímně i dát inspiraci ostatním. Petr sám říká, co by za to dal, kdyby mu ze začátku takhle někdo ukázal cestu, řekl, že to jde a může se to dařit. Na druhou stranu díky Petrově poctivosti a snaze řešit každý detail, je to i přehlídka nejrůznějších postupů, možností a odborníků, které lze v takových případech využít a s jejichž pomocí se posunout zase dál. Dalo by se říci, kdyby to neznělo tak strašně, že www.enduraining.com je hrdým partnerem v tomto procesu… Ano jsme rádi, že si nás Petr vybral a Pavel Suchánek i já jsme nadšeni z jeho výsledků, na druhou stranu je zde i velká zodpovědnost, toto není pokus, toto je realita a je velmi důležité jednotlivé detaily hlídat a koordinovat.

 

Pojďme si z pohledu začínajícího jara roku 2009 zrekapitulovat, co se podařilo a co vše lze pro svůj „sen“ podniknout, ukázat čím dosud Petr prošel, co musel řešit, řeší a jak se cítil. Na základě toho ukázat, že to jde, že je to možné a že i druzí mohou něco z toho využít pro svoji inspiraci…

 

Konec roku 2005

Petr má poctivých 140 kg a ví, z čeho je má („umí“ i 20 piv za večer a jídlu se také nevyhýbá). Po dlouhém zvažování se rozhoduje, že takto to dál nejde a o pomoc při hubnutí žádá obezitologickou ambulanci při nejmenované nemocnici.  Na první pohled jednoduché, ale většina z nás ví nebo tuší, že to tak v životě nechodí a že další osobní motivace k tak zásadnímu rozhodnutí je zapotřebí. Motivátory mohou být různé, smrt rodičů a úvahy o dědičných dispozicích, nová přítelkyně, snaha něco dokázat (přeci to nezabalím ve třiceti…?). Osudové bylo určitě i potkání s Jaroslavem Hýzlem triatlonistou a trenérem plavců, který jednak posílil Petrův zájem o triatlon a jednak se domluvili na průběžné spolupráci na tréninku plavání.

 

Rok 2006 a 2007

Petr se se střídavými úspěchy a smíšenými pocity z péče lékařů snaží postupně hubnout. Zásadním krokem bylo, že zcela vyloučil alkohol a co se jídla týče, jeho příjem se dlouhodobě pohybuje mezi 4000 a 6500 kJ na den. Pro představu to je množství jídla, které můžeme vidět v jídelníčcích vycházejících pravidelně v MF DNES a to je zoufale málo. V Petrově případě se jedná o 35 – 50% toho co za den spálí, kdyby vůbec nesportoval, ale on k tomu ještě sportuje… Žádný div, že se mu postupně podařilo shodit 20kg, nicméně v druhé polovině roku 2007 už dále nehubne, velmi špatně spí, při sportu se rychle unaví a o nějakém dobrém výkonu nemůže být řeč, mívá příznaky hypoglykémie, prostě vůbec se necítí dobře.

 

1/11/2007

Petr se přihlašuje na www.enduraining.com volí pro začátek program 2v1 a vyplňuje vstupní dotazník.

 

7/11/2007

Petr poctivě zaznamenal celých pět dnů vše, co snědl a vypil do záznamu stravování, poslal výsledky odběru krve z minulého měsíce a zodpověděl doplňující otázky navazující na vstupní dotazník.

 

12/11/2007

Petr dostává první „seznamovací“ e-jídelníček a první tréninkový e-plán.

 

16/11/2007

Petr absolvuje konzultaci a měření přístrojem Bodystat u Mgr. Pavla Suchánka – tím pádem už máme k dispozici všechny informace, co v tuto chvíli potřebujeme a můžeme rekapitulovat:

současná váha 121 kg (a v posledních měsících neklesá, spíše mírně stoupá)

množství tuku je 38kg (31,4% z celkové hmotnosti)

Petrův klidový výdej (tolik teoreticky spotřebuje energie, kdyby celý den jen proležel) se pohybuje kolem 10.200kJ, on ale jí zhruba polovinu a to dlouhodobě (viz výše).

Není skutečně divu, že se Petr necítí dobře, ze všech vyšetření jednoznačně vyplývá, že jeho organizmus má nedostatek vody a bílkovin a tak si vesele (no spíše smutně…) štěpí vlastní svaly, aby získal potřebné aminokyseliny. To jaký to má dopad na Petrův organizmus raději ani nedomýšlet.

 

20/11/2007

Petr dostal u Pavla Suchánka definitivní motivaci k přesnému plnění jídelníčku a strašně si stěžuje: jídlo – „to se absolutně nedá zjesť“, pití – „toho je strašně moc, piju jak velbloud a nevypiju to co mám napsáno“. Na druhou stranu je nadšený, že ihned ustaly jeho horečnaté stavy, pocity závrati a nevolnosti – není divu, když konečně organizmus dostal aspoň nějaké sacharidy.

 

29/11/2007

Petr absolvuje svoje první testy laktátové křivky u MUDr. Zbyňka Pozdíška (http://sportovnitesty.cz ). Základní parametry: Aerobní práh na 120 tepech při výkonu 140W a Anaerobní práh na 134 tepech, při 180W.

 

Prosinec 2007

Petr jí v průměru 11.300kJ za den a pije 3 – 4 litry tekutin podle toho jakou má fyzickou zátěž. Celkem se hýbe 8 – 13 hodin týdně. Složeno z plavání, cyklistiky (trenažér uvnitř), posilování a především chůze (díky které lze dosáhnout takového počtu hodin). Jeho nálada a pocity se evidentně lepší.

 

30/1/2008

Kontrolní měření a konzultace u Mgr. Pavla Suchánka:

Za dva a půl měsíce Petr shodil 7 kg tuku a naopak nabral 3 kg svalů a několik litrů vody = ve váze žádná změna, ale pro organizmus podstatná. Tady se ukazuje, že absolutní váha nemusí být tím rozhodujícím ukazatelem. Mohlo se i stát, že by Petr v této první fázi několik kilo přibral. Jinými slovy to, že se poměrně rychle podařilo nastartovat odbourávání tuku byl skvělý výsledek, ale to, že připral na svalech a vodě v organizmu byla spíše nezbytnost pro jeho zdraví. I pro Petra samotného bylo měření velkým překvapením, spíše očekával, že se nic neděje a prostě musí být nadále trpělivý, ale ono se dělo a poměrně zásadní věci, na kterých se dají stavět další kroky v dalších měsících.

 

1/2/2008

Dohoda na intenzivnější spolupráci s www.enduraining.com – Petr volí službu e-coach. Cíle spolupráce jsou z pohledu Petra jasné - redukce váhy a postupná příprava na dlouhý triatlon.

 

Únor 2008

Petr absolvuje několik operací zubů – test pro e-jídelníček, jak zabezpečit dostatečný přísun energie v tekutém stavu.

 

Konec února 2008

Zlomený loket z hokeje, tak v tuto chvíli i kreativita od trenéra, jak v tomto stavu zajistit aspoň nějaký pohyb…

 

20/3/2008

Přes všechny problémy a omezení posledních měsíců Petr hlásí: 113kg!

 

Pokračování příště…

 

Miloš Krejčí, www.enduraining.com

Diskuze

www.triatlet.cz moderuje obsah diskuzních příspěvků a vyhrazuje si právo mazat příspěvky obsahující vulgární a sprostá slova,příspěvky ve kterých se diskutující navzájem napadají,ve kterých jsou napadány či zesměšňovány konkrétní osoby nebo skupina osob. Své výtky určitě zvládnete vyjádřit slušně a podpořit je i rozumnými argumenty. Do diskuse nepatří ani reklama na komerční aktivity. Děkujeme za pochopení, naší snahou je aby slušní diskutující a naši přispěvatelé nebyli obtěžováni zakomplexovanými blbci. Komu se to nelíbí, bude muset pro své příspěvky využít služeb jiného serveru, internet je dostatečně velký pro všechny. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU

Pro přidání komentáře je nutné být přihlášen. Pokud nemáte vytvořen účet, registrujte se práve zde. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU.  Vytvořit nový účet

28.04.2018
Dnes 13.10. Ironman World Championship live zde
04.06.2017
Triatlon Plzeň pro Jana Kubíčka a Janu Brantlovou
Výsledky všech kategorii zde
02.06.2017
Challenge Šamorín The Championship s Filipem Ospalým a Radkou Vodičkovou on-line přenos zde
31.05.2017
Světový pohár v triatlonu Madrid
Vendula Frintová na 8. místě, 17. příčka pro Petru Kuříkovou a Jana Čelůstku
Výsledky zde
27.05.2017
Rozhodnutí Rady ČTA ve věci fyzického napadení rozhodčího při závodech ČP v Doksech zde
30.04.2017
Kaláb Aquatlon pro Jiřího Kaluse a Romanu Gajdošovou
Podrobné výsledky zde
30.04.2017
Dobroslavický jarní duatlon pro Vojtěcha Bednarského a Annu Brychtovou
Podrobné výsledky zde

30.04.2017
MČR v atletice na 10000m
Výsledky zde
27.04.2017
MTB Duatlon Bára - výsledky zde
17.04.2017
Již tento víkend se koná premiérový ročník MTB duatlonu Bára
Start ve Slatiňanech u Chrudimi 22.4.
Propozice zde
23.10.2016
Xterra World Championship 23.10. live zde
23.10.2016
Vítězství pro Radku Vodičkovou na Ironman 70.3 China

Výsledky zde

17.10.2016
Winterman Czech Xtreme Triathlon pro Petra Vabrouška a Gabrielu Pohankovou
Výsledky zde
16.10.2016
Poreč Triatlon - Middle Distance Triathlon výsledky zde
08.10.2016
8.10. Ironman World Championship live zde

Super nabidka

Je to mozny?

Je to mozny?

plaste duse galusky

Je to mozny tahle cena?