AKTUÁLNĚ TRI-SHOP KALENDÁŘE VÝSLEDKY ROZHOVOR REPREZENTACE TRI-CHAT TRI-BAZAR TRÉNINK TRI-PORTÁL IRONMAN KONTAKT
 
 

Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Proc inzerovat na triatletu? Klikni a uvidis


V Y H L E D E J


TOPlist

Triatlonové speciály na Havaji – devadesátky se vracejí aneb Nová vlna se starým obsahem

 titul.jpgTriatlonové speciály na Havaji – devadesátky se vracejí aneb Nová vlna se starým obsahem. Letošní Havaj přinesla staronové trendy – zapadnou nebo se stanou standartem? (M.Adamec)

 Triatlonové speciály na Havaji – devadesátky se vracejí aneb nová vlna se starým obsahem


Cyklistický byznys již funguje roky a je třeba ho popohánět stále novými technologiemi a designem. Dobu ocelovou vystřídala doba hliníková a nyní jsme v éře karbonu, který dokáže vykouzlit zajímavé futuristické tvary. 
K dispozici jsou tři opěrné body s kterými nelze hnout - sedlo a řidítka a pedály,  svádí se boj o to jak vyplnit prostor mezi nimi. Vyčarovat lze cokoliv, horší je to někdy s respektováním zákonů fyziky a mechaniky, aerodynamika a supermoderní tvary nejsou vše. Tvar rámu tvořený pěti trubkami je z hlediska pevnosti roky osvědčená jistota, přesto se stále objevují průkopníci jiných konceptů. V případě  triatlonu mají navíc volnější ruku, pravidla pro konstrukci kola nejsou tak svázána jako v případě současných UCI pravidel u cyklistických soutěží.


Při pohledu na letošní trendy v konstrukci rámů,  které byly letos na Havaji k vidění a které se stále více dostavají do popředí zájmu médií a tím i koncových uživatelů, se nelze ubránit dojmu,  že se vrácí devadesátá léta. Kola na kterých kdysi například  vládl Boardman hodinovkám, Miguel Indurain časovkám při Tour de France se ale masového nasazení nikdy nedočkala. Stejný osud potkal Softride , který sedlal kdysi  NEJ  cyklista mezi ironmany Jurgen Zack,  kolo bez sedlové trubky také skončilo v propadlišti dějin.  Ani jméno havajské vítězky Nataschi Badmann nepřitáhlo zájemce o její  speciál originálních tvarů  k masovým nákupům, výrobce Cheetah nechrlí tisíce kusů ročně, ale zůstává záležitostí pro pár fajnšmekrů.

Kolo dějin se ale stále otáčí a tak letošní ročník byl po loňských prvních vlaštovkách typu Dimond v této oblasti možná revoluční. Zajímavé je, že s originálními tvary a nepřehlédnutelnou reklamou vyrukovali především firmy, které v porovnání s giganty Trek, Specialized patří spíše mezi „garážovky“. Ze zavedených výrobců zareagovalo pouze Cervelo , které „zmodernizovalo“ tvar průkopníka kola bez sedlové trubky Softride.  Přidal se i Diamond Back, který  pro změnu okapotoval svůj stroj  ve stylu superbiků známých z motocyklových GP. Bude zajímavé sledovat, zda tento trend potká osud předchůdců, nebo zda se stane standartem let příštích. V této souvislosti je s podivem, že doposud nebyl oprášen koncept kolo 26 palců, na kterých se svého času proháněla na Havaji podstatná část startovního pole. Samostatnou kapitolou jsou hydraulické kotoučové brzdy, ani ty letos nechyběly v havajském depu na některých speciálech. Komické je, pokud jsou použity na kolech, kde ve jménu aerodynamiky nesmí nic vyčnívat - kromě hydraulických kotoučových brzd:-))

"Pravěk" v podání Badmann, Boardmana, Larsena a Pinarella
Žhavá letošní havajská nabídka z dílny Ventum a TriRid
Jurgen Zack a jeho extravagantní Softride s koly 26 palcůLoni s modernější verzí přišel DimondDalší vylepšení starého konceptu nabídlo letos CerveloDisková kola jsou na Havaji z důvodu bezpečnosti zakázána, kapotáž rámu dovolená je
nesmí ale foukat silný boční vítr

Aerobrzdy nejsou novinkou, ty vlevo byly standartní součástí sad Campagnolo Chorus a Record
koncem 80. let. Vpravo současná "revoluční novinka"


Diskuze

www.triatlet.cz moderuje obsah diskuzních příspěvků a vyhrazuje si právo mazat příspěvky obsahující vulgární a sprostá slova,příspěvky ve kterých se diskutující navzájem napadají,ve kterých jsou napadány či zesměšňovány konkrétní osoby nebo skupina osob. Své výtky určitě zvládnete vyjádřit slušně a podpořit je i rozumnými argumenty. Do diskuse nepatří ani reklama na komerční aktivity. Děkujeme za pochopení, naší snahou je aby slušní diskutující a naši přispěvatelé nebyli obtěžováni zakomplexovanými blbci. Komu se to nelíbí, bude muset pro své příspěvky využít služeb jiného serveru, internet je dostatečně velký pro všechny. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU

Pro přidání komentáře je nutné být přihlášen. Pokud nemáte vytvořen účet, registrujte se práve zde. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU.  Vytvořit nový účet

28.04.2018
Dnes 13.10. Ironman World Championship live zde
04.06.2017
Triatlon Plzeň pro Jana Kubíčka a Janu Brantlovou
Výsledky všech kategorii zde
02.06.2017
Challenge Šamorín The Championship s Filipem Ospalým a Radkou Vodičkovou on-line přenos zde
31.05.2017
Světový pohár v triatlonu Madrid
Vendula Frintová na 8. místě, 17. příčka pro Petru Kuříkovou a Jana Čelůstku
Výsledky zde
27.05.2017
Rozhodnutí Rady ČTA ve věci fyzického napadení rozhodčího při závodech ČP v Doksech zde
30.04.2017
Kaláb Aquatlon pro Jiřího Kaluse a Romanu Gajdošovou
Podrobné výsledky zde
30.04.2017
Dobroslavický jarní duatlon pro Vojtěcha Bednarského a Annu Brychtovou
Podrobné výsledky zde

30.04.2017
MČR v atletice na 10000m
Výsledky zde
27.04.2017
MTB Duatlon Bára - výsledky zde
17.04.2017
Již tento víkend se koná premiérový ročník MTB duatlonu Bára
Start ve Slatiňanech u Chrudimi 22.4.
Propozice zde
23.10.2016
Xterra World Championship 23.10. live zde
23.10.2016
Vítězství pro Radku Vodičkovou na Ironman 70.3 China

Výsledky zde

17.10.2016
Winterman Czech Xtreme Triathlon pro Petra Vabrouška a Gabrielu Pohankovou
Výsledky zde
16.10.2016
Poreč Triatlon - Middle Distance Triathlon výsledky zde
08.10.2016
8.10. Ironman World Championship live zde

Super nabidka

Je to mozny?

Je to mozny?

plaste duse galusky

Je to mozny tahle cena?