AKTUÁLNĚ TRI-SHOP KALENDÁŘE VÝSLEDKY ROZHOVOR REPREZENTACE TRI-CHAT TRI-BAZAR TRÉNINK TRI-PORTÁL IRONMAN KONTAKT

Proc inzerovat na triatletu? Klikni a uvidis

V Y H L E D E J

TOPlist

Javier Gomez – pan Neporazitelný.

gomezvin.jpgJavier Gomez – pan Neporazitelný. Soupeři přicházejí a odcházejí, ale Javier Gomez zůstává a stále vítězí (M.Adamec)

Javier Gomez – pan Neporazitelný. Soupeři přicházejí a odcházejí, ale Javier Gomez zůstává a vítězí

Kdo si myslel, že s nástupem triatlonových „zázračných dětí“ Alistaira a Jonathana Brownleeho skončí doba kralování Javiera Gomeze, ten se zřejmě definitivně mýlil, španělský triatlet nemá problémy s motivací a vyhrává co se dá, což potvrdil i v úvodu této sezóny, kdy nenašel přemožitele v závodech první ligy ITU World Series. Po letech nadvlády britské dvojice Simon Lessing, Spencer Smith se zdálo, že světový triatlon na olympijských tratích se  již těžko dočká šampióna, který v nabité a vyrovnané konkurenci dokáže tak výrazně dominovat.
Tři světové tituly dokázal vybojovat ještě Peter Robertson, ale na závodech Světového poháru již tolik nezářil. ITU navíc změnila formát světového šampionátu, kdy jednorázový závod byl nahrazen světovou sérií, kde pro zisk titulu je třeba podávat konstantní výsledky po celou sezónu a vyvarovat se jakýkoliv výpadků a zranění.  To se Javierovi Gomezovi daří a úvod letošní sezóny naznačil, že stále nepatří do starého železa, byť jeho mnozí někdejší protivníci již dali olympijskému triatlonu sbohem a září na halfironmanských tratích a "Čavi" tak měří síly z další generací soupeřů.

Jaké byly začátky současného fenomenálního triatlonisty Javira Gomeze?
Javier Gomez se narodil ve švýcarské Basileji v roce 83. Poté, co se s rodiči vrátil do Španělska byl jeho prvním sportem fotbal, což je pro Španělsko celkem příznačné:-)) O víkendech nepohrdl horským kolem a v jedenácti letech, kdy ho začal fotbal nudit se ve školním klubu začal věnovat plavání. V žákovské kategorii to dotáhl na mistra Galicie na tratích 200, 400, 1500K, jeho osobák na této trati je 15:45. První triatlon si vyzkoušel v roce 98, v patnácti letech bez speciální přípravy obsadil na trati olympijského triatlonu v kategorii dorostu na mistrovství Asturie druhé místo. Ten samý den odpoledne vyhrál závody v dálkovém plavání (ve Španělsku tyto populární "Travesie" měří 1-2km) Jeho plavecký trenér Jóse Rioseco si přibral další úvazek v podobě cyklistiky a běhu a jejich úzká spolupráce trvá dodnes. Gomezův další výkonnostní vývoj byl raketový, ve svých věkových kategoriích vyhrával prakticky všude kde startoval.

Další jeho sportovní růst poznamenal nález srdeční anomálie, kvůli kterému se dostal do sporu se Španělskou triatlonovou federací, která mu odmítala vystavit licenci. Své triatlonové bitvy tak sváděl ve španělské Galicii (tamní "regionální" svaz mu problémy nedělal) a v sousední Francii ( např. na Iron tour celkové vítězství a vítězství ve všech šesti etapách). V roce 2005 ale nemohl startovat v žádném závodě pořádaném Španělskou federací. V roce 2006 po sérii speciálních vyšetření byl vzat Španělskou triatlonovou federací definitivně na milost a v únoru mu byla vrácena licence. V témže roce jako první Španěl vyhrál Světový pohár v triatlonu.

Od roku 2002  do roku 2010, Gómez startoval na 57 ITU vrcholných závodech typu SP, ME, z toho 54x skončil v Top Ten a  23x zvítězil.
Jeho nesplněným snem zůstává olympijské vítězství, v Pekingu patřil k favoritům, vyhrál zde předolympijský závod, ale na OH ve finiši, který je jeho slabinou, obsadil až 4. místo, o čtyři roky později v Londýně se musel sklonit před Alistairem Brownleem.

S natupem této bratrské dvojice se zdálo, že jeho roky na výsluní světového triatlonu se chýlí ke konci, opak je ale pravdou. Olympijskou sezóny završil vítěztvím na Xterra World Championship, v roce 2013 vyhrál již potřetí titul světového šampióna za celkové vítězství v ITU World Series. Před ním v historických tabulkách tak zůstává pouze Simon Lessing se čtyřmi tituly. K tomu přidal loni prvenství na prestižním Escape from Alcatraz a obhajobu vítězství na bohatě dotovaném Hy-Vee Triathlonu. Svoji výkonnost si vyzkoušel i na halfironmanských tratích, když zvítězil na Challange Barcelona a letos i na Ironman 70.3 Panama.

V dresu francouzského klubu Satrouville, kde jeden čas závodil spolu se svými největšími soupeři

Po boku Filipa Ospalého a Brada Kahlefeldta  na SP v Lisabonu - oba již září na halfironmanských tratích

Na stará kolena se naučil i spurtovat, na posledním WTS si takto poradil se svým krajanem Molou