AKTUÁLNĚ TRI-SHOP KALENDÁŘE VÝSLEDKY ROZHOVOR REPREZENTACE TRI-CHAT TRI-BAZAR TRÉNINK TRI-PORTÁL IRONMAN KONTAKT
 
 

Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Proc inzerovat na triatletu? Klikni a uvidis


V Y H L E D E J


TOPlist

Krušnoman Duatlon pohledem Martina Matuly

matulabeh-maly.jpgKrušnoman Duatlon pohledem Martina Matuly.Nechci kopírovat průběh závodu z konkurenčních serverů, ani kopírovat výsledky, ale spíše uvést pár zajímavostí a pár detailů vyzdvihnout i negativně zhodnotit (M.Matula)Krušnoman Duatlon pohledem Martina Matuly

 
 
Předem musím konstatovat, že se desátý ročník tohoto neuvěřitelně těžkého duatlonu povedl a jak z hlediska organizace, tak co do počtu startujících, šlo o jeden z nejlepších duatlonových závodů u nás.
 
Přispělo k tomu tentokrát velkou měrou i počasí, které se pokazilo až po závodě. Proto ani zdlouhavější čekání na vyhlášení vítězů neodradilo závodníky, a kdo nemusel, posečkal na ceremoniál. Nebo kdo nemohl odejít .
 
Konkurence se vzhledem k vyhlášenému MČR na dlouhých tratích sešla velice slušná a vítěz nebyl předem jasný, i když okruh favoritů celkem ano. Já osobně jsem vzhledem k účasti na duatlonu Břehy v pozici diváka favorizoval pozdějšího vítěze Luboše Truhláře a Petra Minaříka, ten ovšem dal vzhledem k nabitému závodnímu programu přednost krátké variantě závodu a tu s přehledem vyhrál. Vzhledem k délce a profilu cyklistiky jim měli být největšími soupeři Vašek Holub a Petr Vabroušek. Kdyby nebyl profil tak náročný a bylo trošku tepleji, přiřadil bych k nejužšímu okruhu favoritů i Honzu Wainera.
 
 
První běh naznačil pouze ambice jednotlivých závodníků, z nichž někteří ho zbytečně přepálili a poté na kole zdaleka nezajeli to, na co mají. Ti zkušenější ho šli spíše zadrženě, protože věděli, že rozhodovat se bude až na kole a především v druhém, delším běhu. Jistý jsem si nebyl jen u Petra Vabrouška, zda jde zadrženě, nebo mu to jednoduše neběží. Každopádně rozdíly mezi favority byly po prvním běhu do jedné minuty, což při tak dlouhém závodě vůbec nic neznamená.
 
 
Na kole šel velmi rychle dopředu Vašek Holub, ale Luboš Truhlář vypadal velmi dobře, nenechal se zcela vyprovokovat tempem Vaška a ztrácel jen velmi pozvolna. Jediný, kdo s nimi mněl teoreticky držet krok byl Petr Vabroušek, ale ten měl v prvním kole menší technický problém, a i když neztratil mnoho, na smazání skvěle jedoucí první dvojice to určitě nebylo. Kdo překvapil v cyklistice nejvíce, byl Ruda Cogan.
 
 
Skvěle držel třetí místo a odjížděl ostatním soupeřům. Spousta lidí ho má za „pošuka“, ale je to spíše maximalista s obrovskými nároky na sebe i okolí. Pokud se těmto nárokům nedostává, dává nespokojenost hlasitě a dosti svérázně najevo. S neuvěřitelnou precizností a s nároky cyklistického profitýmu Pro tour požaduje občerstvení, informace a další servis, který někteří ani nechápou. Věřte ale, že ví, co dělá. Bohužel někdy to s precizností až přehání a tak by se v podstatě na každém závodě našel, pokud by byli rozhodčí nekompromisní, důvod k jeho diskvalifikaci. Někdy je to přebírání oblečení, vybavení, tentokrát třeba miniaturizace startovního čísla.
 
Triatlon má prostě jiná pravidla než cyklistika a ne vše je během závodu dovoleno nebo tolerováno, i když celkový výkon to nijak zvlášť neovlivní.
 
 Pro mě mnohem horšími prohřešky je „nezdravé“ taktizování a porušování pravidel, které až ohrožuje ostatní. To se někdy vyplatí a někdy i nevyplatí. V souboji žen o první příčku vedlo takovéto „taktizování“ k přepálení tempa jedné z účastnic, která si poté druhý běh doslova protrpěla, v závodě mužů poté ke žluté kartě bývalého člena našeho týmu (o to více mně toto mrzí) hákujícího celou cyklistiku Honzu Wainera a jezdícího sjezdy v protisměru, za což by kdekoliv v zahraničí přišla ihned červená.
 
Žlutá karta byla v tomto případě z hlediska rozhodčích hodně benevolentní a snad poučením a výstrahou do budoucna pro tohoto závodníka. Jet na motorce například Petr Mužíček, cíle by se určitě nedočkal a oprávněně. Jsou prostě závodníci poctiví a nepoctiví, nebo spíše „vychcaní“? O mnohých je to dlouhodobě známo a už se asi nikdy nezmění, pro některé snad bude výstraha impulsem k přehodnocení neférového chování. (to si zase vyslechnu pomluv a narážek od zde nejmenovaných)
 
 Ale zpět k průběhu závodu. Vepředu jdoucí Vašek Holub jel sice skvěle, ale jeho odstup na Luboše Truhláře nenarostl natolik, aby si mohl věřit na udržení náskoku v běhu. O prvních dvou příčkách ale bylo už po kole rozhodnuto. S odstupem do depa dorazil třetí Ruda Cogan a až s dalším celkem velkým odstupem slézali z kola Polan, Wainer a Olšan. Ten měl po žluté podle mě zamířit do penalty boxu, ale možná měl závod pravidla jiná a dostal jen napomenutí nebo penalizaci.
 
Zanedlouho po nich sesedá z kola i Petr Vabroušek, který byl jediným, kdo mohl do pořadí na třetím a následných místech ještě promluvit. Wainer s Olšanem se dali do stíhání Cogana, ale brzy museli spíše koukat za sebe na blížícího se, skvěle běžícího Petra Vabrouška. První dvojice Truhlář, Holub byla suverénní a nedostižná. Vabroušek ve druhém kole jde před Olšana, kterému už evidentně docházejí síly a i Wainera a dokonce to vypadá, že pokud udrží tempo, mohl by v závěrečném kole potrápit i třetího Cogana. Ten se ale nedá a zrychluje a bednu drží až do konce. Nebýt technických problému, byl by asi Petr třetí a možná i v závěru dotíral na Vaška. To je ale jen kdyby.
 
 
V ženách jde dá se říci suverénně za vítězstvím naše Eva Potůčková, se kterou sice drží dlouhou dobu krok Ivana Loubková, ale troufám si říct, že na Evino tempo na kole dost doplatila. Evě je tedy největší soupeřkou nakonec skvěle běžící Jana Candrová, ale Eva je bojovnice a odstup od Jany si pohlídala.
 
 Co do organizace závodu by se našlo určitě několik věcí, které je potřeba ještě lépe zabezpečit a zlepšit, ale to je i u závodů mnohem vyšší „kategorie“. Největší hrozbou byli „hobby“ závodníci, kteří neposlouchali rozpravu a snažili se zahnout ve sjezdu hned do depa a ne po objetí spodní otočky, na což málem několik závodníků dlouhé tratě doplatilo, neboť ze šedesátikilometrové rychlosti se zastavit na pár metrech nedá. Jde ale spíše o nerespektování rozpravy, než chybu pořadatelů.
 
No a ne zrovna nejšťastnější bylo slézání z kola závodníků kratší trati ještě na silnici a hned za občerstvovačkou, kde jezdili závodníci trati dlouhé a toto netušili. Naštěstí štěstí stálo na straně pořadatelů a k žádnému karambolu nedošlo, což je jen dobře.
Nezbývá než doufat, že duatlon nevymře, tak jako se mu předvídalo a z Krušnomana se stane závod s tradicí Czechmana a účastí extrémně náročnému duatlonu přiměřené našemu největšímu závodu. Tomáš by si to za svoji snahu a nasazení určitě zasloužil. Kéž by bylo více takovýchto „nadšenců“.
 
Tome díky.
Martin Matula
www.martinmatula.czDiskuze

www.triatlet.cz moderuje obsah diskuzních příspěvků a vyhrazuje si právo mazat příspěvky obsahující vulgární a sprostá slova,příspěvky ve kterých se diskutující navzájem napadají,ve kterých jsou napadány či zesměšňovány konkrétní osoby nebo skupina osob. Své výtky určitě zvládnete vyjádřit slušně a podpořit je i rozumnými argumenty. Do diskuse nepatří ani reklama na komerční aktivity. Děkujeme za pochopení, naší snahou je aby slušní diskutující a naši přispěvatelé nebyli obtěžováni zakomplexovanými blbci. Komu se to nelíbí, bude muset pro své příspěvky využít služeb jiného serveru, internet je dostatečně velký pro všechny. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU

Pro přidání komentáře je nutné být přihlášen. Pokud nemáte vytvořen účet, registrujte se práve zde. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU.  Vytvořit nový účet

28.04.2018
Dnes 13.10. Ironman World Championship live zde
04.06.2017
Triatlon Plzeň pro Jana Kubíčka a Janu Brantlovou
Výsledky všech kategorii zde
02.06.2017
Challenge Šamorín The Championship s Filipem Ospalým a Radkou Vodičkovou on-line přenos zde
31.05.2017
Světový pohár v triatlonu Madrid
Vendula Frintová na 8. místě, 17. příčka pro Petru Kuříkovou a Jana Čelůstku
Výsledky zde
27.05.2017
Rozhodnutí Rady ČTA ve věci fyzického napadení rozhodčího při závodech ČP v Doksech zde
30.04.2017
Kaláb Aquatlon pro Jiřího Kaluse a Romanu Gajdošovou
Podrobné výsledky zde
30.04.2017
Dobroslavický jarní duatlon pro Vojtěcha Bednarského a Annu Brychtovou
Podrobné výsledky zde

30.04.2017
MČR v atletice na 10000m
Výsledky zde
27.04.2017
MTB Duatlon Bára - výsledky zde
17.04.2017
Již tento víkend se koná premiérový ročník MTB duatlonu Bára
Start ve Slatiňanech u Chrudimi 22.4.
Propozice zde
23.10.2016
Xterra World Championship 23.10. live zde
23.10.2016
Vítězství pro Radku Vodičkovou na Ironman 70.3 China

Výsledky zde

17.10.2016
Winterman Czech Xtreme Triathlon pro Petra Vabrouška a Gabrielu Pohankovou
Výsledky zde
16.10.2016
Poreč Triatlon - Middle Distance Triathlon výsledky zde
08.10.2016
8.10. Ironman World Championship live zde

Super nabidka

Je to mozny?

Je to mozny?

plaste duse galusky

Je to mozny tahle cena?