AKTUÁLNĚ TRI-SHOP KALENDÁŘE VÝSLEDKY ROZHOVOR REPREZENTACE TRI-CHAT TRI-BAZAR TRÉNINK TRI-PORTÁL IRONMAN KONTAKT
 
 

Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Proc inzerovat na triatletu? Klikni a uvidis


V Y H L E D E J


TOPlist
titul.jpgKondiční trénink v přípravě vytrvalostního sportu. Tento trénink by měl mít své pevné místo v tréninkovém plánu po celý rok (L. Rezek)


Kondiční trénink v přípravě vytrvalostního sportu

Kondiční trénink je pro sportovce i hobby sportovce termín někde na okraji žánru, ale také tréninkového plánu. Již nám počasí dovoluje užít si závodní sezonu v plném proudu a tak veškeré přípravy směřují směrem k závodu. Protože času není nazbyt a teplé počasí a delší sluneční svit nám dovoluje trénovat více a proto je nutné seškrtat nudné a nepotřebné věci.

Z tréninkového hlediska by měl kondiční trénink probíhat celoročně a to s různými zaměřením týkajícího se daného tréninkového cyklu. Úkolem kondičního tréninku je:

a)      Udržovat a zvyšovat fyzickou kondici

b)      Rozvíjet schopnosti: rychlostní, silové, vytrvalostní koordinační

c)       Dbá o vyrovnaný rozvoj těchto vlastností k danému sportovnímu zaměření

d)      Při tréninku se věnuje rozvoji celého těla jako komplexu, nikoliv pouze částí

Kondiční trénink má rozvíjet tělo a taktéž součástí kondičního tréninku je odstraňovat svalové disbalance způsobné jednostranným pohybovým zatížením. Příkladem za všechny mohou být hobby běžci, kteří při zařazení kondičního tréninku chápou jeho podstatu v tom, že přijdou do tělocvičny, vyberou si příslušný stroj a začnou cvičit. Skladba cviků je zaměřená na dolní končetiny, protože přece ty musím trénovat nejvíce, pak si dají nějaké cviky (ale ne moc) na horní končetiny a když už jsou v tom, tak něco na břicho, aby hezky vypadalo. Proto se u rekreačních běžců často potýkáme s bolestí zad, které jsou způsobeny nezpevněným svalovým korzetem trupu, který slouží jako převodní systém mezi dolními a horními končetinami, které spolu musí při běhu spolupracovat. To samé se dá ale říci o hobby cyklistech, triatlonistech či dalších sportovcích disciplínách vytrvalostního charakteru.

Argumentací vytrvalostních sportovců je, že po kondičním tréninku též narůstá svalová hmota. Ano, svalový objem narůstá, jako po každém tréninku, který je opakovaný, ale v tomto případě nedochází k nárůstu svalové hmoty objemového charakteru. Jedná se o svalový rozvoj celého těla, zpevnění svalového korzetu na těle a zvýšení celkové silové výkonnosti, která je pro vytrvalostní pohyb přínosem z hlediska dlouhodobého udržení ideální techniky pohybu.

Výhodou kondičního tréninku je jeho variabilita. Při tvorbě tréninku se můžeme zaměřit pouze na rozvoj určitých komponent, jako jsou: síla, rychlost, obratnost či vytrvalost. Další výhodou je samotné provedení. Může se trénovat jednotlivě, ale také skupinově, například ve formě kruhových tréninků.

Jak bylo řečeno na začátku, kondiční trénink nelze podceňovat a je třeba mít na mysli, že kondiční trénink má své pevné místo v tréninkovém plánu po celý rok.

TRX systém

Tato věcička už moc reklamy nepotřebuje, ale nedá mi to, abych se o ní nezmínil. Používám ji často v přípravě hobby sportovců. Tato  prapodivná zkratka v angličtině zní: Total body Resistance Excercises. V našem překladu by to bylo jako celkové cvičení s odporem těla. Mělo by se jednat o naprosto revoluční cvičení při přípravě sportovců i široké veřejnosti, ale při bližším ohledání a odmyšlení líbivého designu přijdeme na to, že se v podstatě jedná o modifikované gymnastické kruhy.

Nadstavbou je jsou zde popruhy na nohy, jiný systém nastavení ruček o závěsu a samotný závěs, který tvoří jednoduchá skoba a adaptéry pro použití jako zádveřní systém, stropní systém a obyčejný systém tvořený páskem pro zavěšení kdekoliv v přírodě. Výhodou tohoto systému je jeho vysoká variabilita, malá hmotnost, ale také i rozměr podobný pytlíku na bačkory, který jistě všichni známe ze základní školy. Naštěstí není cena již tak vysoká jako zhruba před rokem (kdy originál stál něco kolem 4500,-). Dnes se dá „fake“ TRX sehnat někde kolem 2500,-. Co se týká cvičebních metod, je jich plný youtube a počítám, že pár cviků na tom může vymyslit každý s trochou fantazie.

Závěr

Toto je jen takový nástin, jak by mohl probíhat kondiční trénink, raději dávám přednost venkovní skupinové formě cvičení za použití jiných dalších hezkých věcí, jako jsou medicinbaly, švihadla, gumové expandéry a další libé pomůcky. Cvičením ve skupině a s trenérem vás donutí více si máknout a celkový pocit ze cvičení se dá krásně umocnit při společné rekapitulaci tréninku v nějaké občerstvovně.

Pokud Vás článek zaujal a cítíte, že na poli kondičního tréninku máte sem tam nějaké rezervy, podívejte se na  http://www.4allsport.cz/, nebo nás rovnou kontaktujte na: info(zavináč)4allsport.czDiskuze

www.triatlet.cz moderuje obsah diskuzních příspěvků a vyhrazuje si právo mazat příspěvky obsahující vulgární a sprostá slova,příspěvky ve kterých se diskutující navzájem napadají,ve kterých jsou napadány či zesměšňovány konkrétní osoby nebo skupina osob. Své výtky určitě zvládnete vyjádřit slušně a podpořit je i rozumnými argumenty. Do diskuse nepatří ani reklama na komerční aktivity. Děkujeme za pochopení, naší snahou je aby slušní diskutující a naši přispěvatelé nebyli obtěžováni zakomplexovanými blbci. Komu se to nelíbí, bude muset pro své příspěvky využít služeb jiného serveru, internet je dostatečně velký pro všechny. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU

Pro přidání komentáře je nutné být přihlášen. Pokud nemáte vytvořen účet, registrujte se práve zde. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU.  Vytvořit nový účet

28.04.2018
Dnes 13.10. Ironman World Championship live zde
04.06.2017
Triatlon Plzeň pro Jana Kubíčka a Janu Brantlovou
Výsledky všech kategorii zde
02.06.2017
Challenge Šamorín The Championship s Filipem Ospalým a Radkou Vodičkovou on-line přenos zde
31.05.2017
Světový pohár v triatlonu Madrid
Vendula Frintová na 8. místě, 17. příčka pro Petru Kuříkovou a Jana Čelůstku
Výsledky zde
27.05.2017
Rozhodnutí Rady ČTA ve věci fyzického napadení rozhodčího při závodech ČP v Doksech zde
30.04.2017
Kaláb Aquatlon pro Jiřího Kaluse a Romanu Gajdošovou
Podrobné výsledky zde
30.04.2017
Dobroslavický jarní duatlon pro Vojtěcha Bednarského a Annu Brychtovou
Podrobné výsledky zde

30.04.2017
MČR v atletice na 10000m
Výsledky zde
27.04.2017
MTB Duatlon Bára - výsledky zde
17.04.2017
Již tento víkend se koná premiérový ročník MTB duatlonu Bára
Start ve Slatiňanech u Chrudimi 22.4.
Propozice zde
23.10.2016
Xterra World Championship 23.10. live zde
23.10.2016
Vítězství pro Radku Vodičkovou na Ironman 70.3 China

Výsledky zde

17.10.2016
Winterman Czech Xtreme Triathlon pro Petra Vabrouška a Gabrielu Pohankovou
Výsledky zde
16.10.2016
Poreč Triatlon - Middle Distance Triathlon výsledky zde
08.10.2016
8.10. Ironman World Championship live zde

Super nabidka

Je to mozny?

Je to mozny?

plaste duse galusky

Je to mozny tahle cena?