AKTUÁLNĚ TRI-SHOP KALENDÁŘE VÝSLEDKY ROZHOVOR REPREZENTACE TRI-CHAT TRI-BAZAR TRÉNINK TRI-PORTÁL IRONMAN KONTAKT
 
 

Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Klikni pro vice informaci
pruhledny.gif (45 bytes)
Proc inzerovat na triatletu? Klikni a uvidis


V Y H L E D E J


TOPlist
Ospaly_titul.jpgFilip Ospalý poodhalil tajemství svého tréninku v juniorském věku..."Za svoji hlavní přednost považuji, že jsem se sportem začal až v šestnácti letech. Na tartanový ovál jsem vyběhl poprvé ve 22 letech. Stále mám chuť do tréninků a především závodů...(F. Ospalý) 


Nástupci Jana Řehuly a Filipa Ospalého, měřeno výsledky na juniorských ME, MS, jsou stále v nedohlednu. Triatlon, jakožto  vytrvalostní sport, kde by měli závodníci dozrávat na prahu třicítky se stává odvětvím, kde se stále více pozornosti a bláhových nadějí vkládá do dětí, pro které je kategorie juniorů  nezřídka konečnou stanicí v jejich triatlonovém životopisu. Při pohledu na výsledky ze závodů a na (ne)růst výkonosti chovanců SCM měřeno jejich pravidelnými testy se nabízí otázka co je špatně. Pokud závodníci trénují jak o život a výsledky se nedostavují, je zakopaný pes asi někde jinde.
Nabízí se trochu kacířská otázka, když chceme vychovat  hvězdy jako Filip Ospalý, proč netrénovat jako on??? 
Metodický počin mapující Filipovu seniorskou přípravu již kdysi proběhl - tehdejší šéf TMK Jiří Suchý připravil trenérský seminář, kde měli zájemci možnost porovnat aktuální tréninkové metody našich tehdy bezkonkurenčně nejlepších triatlonistů - Filipa Ospalého (přednášel Petr Punčochář a Martina Krňávka (přednášel Radek Cingálek). Tento seminář jen potvrdil, že k výsledku nevede pouze jediná cesta - na jedné straně intenzivní trénink Filipa na druhé straně příprava s vysokou kilometráží u Krňávka. Jejich výkonost a tréninkové metody, to byla ale ona pověstná špička ledovce, výsledek několikaletého tréninku, roků hledání i  tápání na cestě za sportovním vrcholem.
Pro výchovu triatlonové mládeže naprosto nemá smysl vzhlížet se v tréninku úspěšných seniorů, zato rozhodně neuškodí připomenout si, jak trénoval Filip Ospalý v juniorském věku a jaké tréninkové motody provázely jeho triatlonové začátky.  Třeba následující řádky budou dostatečnou inspirací i pro některé trenéry mládeže. A třeba se dočkáme i nějakého seriózního počinu v této oblasti od TMK, vždyť závodníků kteří by se mohli s mládeží podělit o své tréninkové metody v adekvátní věkové kategorii máme určitě více.


1.Věnoval jsi se systematicky nějakému sportu jako malý kluk? Na svých stránkách zmiňuješ cyklistiku a basket  - na jaké to bylo úrovni? .
Systematicky jsem se věnoval pouze škole. Do basketu jsem chodil jednou týdně asi čtvrt roku, na fotbalový trénink jsem přišel dvakrát – prostě kolektivní sport na vrcholné úrovni není nic pro mě. Do cyklistického oddílu jsem se sice přihlásil, ale žádný trénink neabsolvoval, protože v té době jsem měl lepší a zajímavější věci, než o víkendech jezdit na kole:)

2. V kolika letech jsi jel svůj první triatlon, s jakým výsledkem, na jakých tratích a jak vypadala  tvoje příprava? .
Blanenský Plecháč v červenci roku 1992, čili v mých 16ti letech. Skončil jsem na 10. místě z 19 dorostenců. Distance 0,5-25-5km. O přípravě na závod jako takové nemůže být řeč. Prostě jsem v tom období trochu jezdil na kole, občas si zaplaval v bazénu nebo Príglu. Ale vlastně jsem se na tento závod snažil připravit běžecky. Absolvoval jsem jeden spojovací trénink. Ale vůbec mě nepomohl – při závodě jsem stejně prvních 300m na běhu šel:)

3. Když jsi se rozhodl, že triatlon ano, co jsi udělal tehdy jako první proto, aby jsi v něm byl úspěšný? .
Na začátku září jsem si zaplatil trenéra (Zdenka Tobiáše), aby mě zdokonalil v kraulu. A samozřejmě jsem začal pravidelně trénovat všechny tři disciplíny.

4.V kolika letech jsi začal se systematickým plaveckým tréninkem a jak jsi se dostal k p. Tobiášovi? Stíhal jsi s plavci a vydržel všechno podle hesla co mě nezabije, to mě posílí?? .
Jelikož jsem na bazén Za Lužánkami chodil ráno na 6 hodinu plavat ještě dřív, než jsem začal dělat triatlon, Zdeňka Tobiáše jsem podle vidění znal dříve, než jsem pod jeho vedením odplaval 22.9.2003 první tempa. Po absolvování kurzu (10 hodinových lekcích) mě Zdeněk nabídl ještě dalších 10 lekcí (tentokrát zdarma). Mimo tyto úterní lekce si mě Zdeněk všímal i při mém ranním tréninku, kdy jsem plaval mezi veřejností. A pak přišla doba plaveckých závodů a tréninků, kdy bylo ve Zdeňkové dráze málo plavců, takže jsem využil nabídky a skočil mezi ně (Michal Šanda,Ivan Pilát, Sandra Kazíková, Jana Bezděková a další). Samozřejmě, že jsem nestíhal, nejsem žádný sportovní talent, takže jsem plaval jen část tréninků a úseky si zkracoval, abych stíhal intervaly a moc se jim tam nepletl.

5.Jak vypadala tvoje příprava v první sezóně zasvěcené triatlonu, kolik ti tehdy bylo let, jak jsi trénoval  - sám, s někým - kolik km v jednotlivých disciplinách  za rok, kolik km v přípravném období, jaké byly hlavní motivy na kole a na běhu? Na jaké intenzitě jsi nejvíce pracoval - na úrovni  AP, ANP? .
Moje první systematická triatlonová příprava byla v roce 1993, čili v  17ti letech. Jediným mým trenérem byl Zdeněk Tobiáš, který mě vedl při plaveckém tréninku a radil při skladbě tréninkových fází v ostatních disciplínách. Ještě jsem měl k dispozici Michala Šandu, tehdejšího nejlepší českého dálkoplavce, který mi pomáhal i při cyklistickém tréninku. Většinu tréninku jsem však absolvoval sám. Samozřejmě, že drtivá většina tréninku se pohybovala na úrovni AP a pod ní. Zakyselil jsem se jen při závodech:)
A km za rok? Cca 400-5500-1300km. A km v přípravném období? To je těžké spočítat, protože ze svých deníků nedokážu zjistit, kdy to období začalo:) Já vlastně začal systematicky trénovat po svém prvním triatlonu a na podzim ani žádné odpočinkové období neměl – nebylo po čem odpočívat:) Ale když to vezmu průměrně, tak na přelomu roků 1992/93 jsem za měsíc odtrénoval cca 35km ve vodě,400km na kole (nepočítám zimní měsíce) a 130km naběhal v lese. Motivy na kole a běhu jsem v té době neřešil:)
 
V roce 94 jsem tě objevil v celkové výsledkové listině ČP v Jihlavě, na tratích olympijského triatlonu jsi skončil 11. cca 6 minut za vítězným Petrem Vabrouškem, od Krňávka jsi dostal ve vodě 1:30, na kole od nejlepších 5 minut ale na běhu (za 36) jsi za nejlepšími moc nezaostal. Běh ti od samotných triatlonových začátků šel nejlépe? Jak jsi ho tehdy trénoval? Proč hned olympijské distance a ne kratší? .
Trošku tě poopravím – skončil jsem 3. za Milošem Jehličkou a Honzou Strangmullerem:) Naše kategorie startovala odděleně od mužské  a byla to nominace na MEJ. Proto olympijský triatlon a Krnoš měl nominaci jistou, proto startoval s muži… Samozřejmě, že v té době jsem jezdil jen sprinttriatlony. Jak píši, tady to byla výjimka kvůli nominaci na MEJ. Běh mi šel vždy. I na škole při hodinách tělocviku jsem patřil k nejlepším. Asi to bylo dáno tělesnou konstitucí (vždy jsem býval hubený) a tím, že mě běh bavil. V tomto období se můj veškerý běžecký trénink odbýval na 900m okruhu v lese u nás za panelákem. Žádné úseky, jen jsem si dal pár koleček (jejich počet podle plánu, který jsem si napsal), každé poctivě změřil, doma vyhodnotil a druhý den znovu…
 
V roce 95 tj. v 19 letech jsi na jarním MEJ v duatlonu vybojoval bronz, na MEJ v triatlonu to bylo 27. místo, na podzimním MSJ v Cancúnu ale už 4. místo, když vítězem se stal Chris Hill, 2. skončil Craig Walton, startovalo 173 závodníků po plavání jsi byl 34, zajel jsi 9. kolo a 6. běh,  na domácí scéně jsi byl v pohárových závodech klasifikován v absolutním pořadí kolem 10. místa.  Díky jakému tréninku jsi se dopracoval k těmto výsledkům? Můžeš ho trochu podrobněji rozebrat ? .
Úspěchy a neúspěch na MEJ a MSJ v roce 1995 byly výsledkem pravidelného tréninku – MEJ v duatlonu na začátku sezóny po delším tréninkovém období přes zimu a na jaře, MEJ v triatlonu v červenci, čili v létě, kdy se moc netrénuje (jak to pozoruji, tak v tomto směru se nezměnilo nic u mladších závodníků ani dnes:)) a MSJ bylo v Cancunu na začátku listopadu. Předtím jsem startoval na začátku září v Brně. Čili další dva měsíce pravidelného tréninku.
O intenzitě na kole a v běhu nemůže být moc velká řeč. Jediné, co jsem měl naplánované byla vzdálenost. Pokud to jelo, popř. běželo, tak z toho byl intenzivní trénink, pokud to nešlo, tak to byl volný trénink:) V té době jsem si to mohl dovolit, triatlon pro mě nebyl prioritou a že ze mě jednou bude profík, o tom jsem si nenechal ani zdát:) Jedině plavání pod Zdeňkem se dá oddělit na nějaké zóny AP či ANP. Takže tady uvedu jen kilometráže a hlavní plavecké motivy.
Leden a únor:
Plavání 110 a 90km, hl. motivy obdobné těm dnešním, jen s delšími intervaly a samozřejmě pomaleji:) 
Kolo 125 a 230km, vše na trenažéru (přes zimu jsem nikdy moc nejezdil)
Běh 145 a 170km, vše volně v lese, cca 10-16km na tréninkovou jednotku
Březen a duben: (na přelomu měsíců 10denní soustředění s Kepák teamem v Itálii)
Plavání 78 a 50km, žádná změna v motivech, snad jsem jen trochu zrychlil díky pravidelnému tréninku
Kolo 1000 a 720km, především najíždění objemu, občas nějaký fartlek
Běh 175 a 190km, opět občasné zařazení fartleku

Běh jsi prudce zlepšil ve spolupráci s Petrem Punčochářem, v kterém roce a kolik let ti tehdy bylo? Jak se lišil tento trénink od toho předešlého? .
S Petrem Punčochářem jsem začal spolupracovat po sezóně 1998, tj. v 22 letech. Se Zdeňkem Tobiášem jsme došli k závěru, že pokud se chci dále zlepšovat musím si najít trenéra specialistu a dostal jsem se k Petrovi. Trénink se změnil radikálně především v oblasti intenzity. Na jaře 1999 jsem poprvé vyběhl na tartanovou dráhu v Brně pod Palackého vrchem a poprvé slyšel kritiku na můj běžecký krok:)

Můžeš porovnat poměr  tréninku na úrovni AP a ANP v době kdy jsi byl junior a nyní? .
To nemohu. Neboť když jsem byl junior, tak jsem se sporttesterem netrénoval. Ten jsem si zakoupil až později.

Co považuješ za svoje hlavní přednosti, jaké faktory nejvíce ovlivnili tvůj výkonnostní růst? V čem vidíš ještě rezervy? .
Můj výkonnostní růst ovlivnil v největší míře Zdeněk Tobiáš!!! Od mých 16ti let mě učil, jak se pohybovat v oblasti vrcholového sportu. Jak a kdy trénovat, jak a kdy závodit, jak odpočívat a mnoho dalšího. V dnešní době už ho nepovažuji za svého trenéra, ale spíše coache. Kdyby měsíc nepřišel na trénink, budu vědět, jak mám trénovat a připravit se na závod a já to udělám. Chyběl by mi spíše z té psychické stránky – trochu povzbudit, trochu zkritizovat a poradit, když tápu – něco vím, ale potřebuji potvrzení, že je to správné.
Za hlavní přednost považuji, že jsem se sportem začal až v 16ti. Ze začátku jsem trénoval podle pocitů, spíš na hranici AP. Intenzitu i kilometráž jsem přidával postupně, žádné skoky. Necítím se (ani tělo není) opotřebované. Stále mám chuť (ne však permanentní, nejsem robot:) ) do tréninků a především závodů.
Rezervy jsou a budou všude, ale snažíme se je minimalizovat.

Jak velkým přínosem pro tebe byly zahraniční starty - EP, SP? Je možné pro mladé závodníky z ČP se hned vrhnout do SP? .
Díky Zdeňkovi jsem zdolával jednotlivé stupně cesty na vrchol postupně a žádný nepřeskočil – dorost a sprinttriatlony, junioři, muži u nás, Evropský pohár, světová série ITU a až po té závody světového poháru. Konkurence a styl závodu se s každým stupněm zvyšují, český pohár a světový pohár se nedá vůbec srovnat. Pozoruji některé mladé ambiciózní závodníky, že k tomu přistupují, tak, že když jsou na domácím závodě v cíli za mnou či Krňošem např. minutu, že na svěťácích od nás dostanou to stejné a tím pádem budou někde v popředí:)))
Nemám však nic proti tomu, aby si to každý vyzkoušel a zjistil, jak na tom výkonnostně je. Ale pak musí rozumně posoudit svůj výkon a vyvodit z něho závěry. Vždyť od většiny závodníků, kteří startovali na svěťáku jsem v cíli slyšel to stejné – po plavání jsem nestihl hlavní balík… Tak pak by měli zapracovat v tréninku, aby tam příště byli!!! Až toho dosáhnou třeba zjistí, že nestíhají v běhu a zase budou muset trénovat něco jiného. V mém případě to bylo stejné – nejdřív jsem se naučil plavat, pak jsem se naučil uviset na kole a pak závod dokončit. Stálo mě to hodně času, úsilí, tvrdých tréninků, nedokončených závodů a finančních prostředků....

Foto archív Filipa Ospalého www.ospaly.cz

ospaly-mlady.jpg

Diskuze

www.triatlet.cz moderuje obsah diskuzních příspěvků a vyhrazuje si právo mazat příspěvky obsahující vulgární a sprostá slova,příspěvky ve kterých se diskutující navzájem napadají,ve kterých jsou napadány či zesměšňovány konkrétní osoby nebo skupina osob. Své výtky určitě zvládnete vyjádřit slušně a podpořit je i rozumnými argumenty. Do diskuse nepatří ani reklama na komerční aktivity. Děkujeme za pochopení, naší snahou je aby slušní diskutující a naši přispěvatelé nebyli obtěžováni zakomplexovanými blbci. Komu se to nelíbí, bude muset pro své příspěvky využít služeb jiného serveru, internet je dostatečně velký pro všechny. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU

nemec martin    30. 03. 10 09:17
diky za pekny rozhovor! na te fotce na konci je kdo:)? vypada trochu jako radek macicek:).

myslim ze si kazdy zavzpominal na svoje zacatky, jen pak u vetsiny z nas nebyl ten progres ani sukces:). 
 
Špůrek Petr    30. 03. 10 13:17
... no, vypadá i jako Miloš Macíček. :-) 
 
Špůrek Petr    30. 03. 10 13:32
... no, vypadá i jako Miloš Macíček. :-) 
 
Bezák Jozef    31. 03. 10 15:46
No a úplne najlepšie je začať s triatlonom v 50-ke, tak ako ja. Kdesi som čítal, že triatlonista sa stáva dobrým po 10 rokoch tréningu. Už sa teším, keď budem mať 60. Kurňa, to budú fukoty)))  
 
django django    17. 08. 13 04:28
he Legends have posted records of 24-26 in both of their D-League seasons to date [url=http://www.coachoutletonlineua.net/]Coach Outlet Online[/url] while also serving as a consultant to Mavericks owner Mark Cuban after a seven-year run in Dallas http://www.coachoutleshome.com 
 

Pro přidání komentáře je nutné být přihlášen. Pokud nemáte vytvořen účet, registrujte se práve zde. Diskutovat on-line můžete i prostřednictvím TRI-CHATU.  Vytvořit nový účet

28.04.2018
Dnes 13.10. Ironman World Championship live zde
04.06.2017
Triatlon Plzeň pro Jana Kubíčka a Janu Brantlovou
Výsledky všech kategorii zde
02.06.2017
Challenge Šamorín The Championship s Filipem Ospalým a Radkou Vodičkovou on-line přenos zde
31.05.2017
Světový pohár v triatlonu Madrid
Vendula Frintová na 8. místě, 17. příčka pro Petru Kuříkovou a Jana Čelůstku
Výsledky zde
27.05.2017
Rozhodnutí Rady ČTA ve věci fyzického napadení rozhodčího při závodech ČP v Doksech zde
30.04.2017
Kaláb Aquatlon pro Jiřího Kaluse a Romanu Gajdošovou
Podrobné výsledky zde
30.04.2017
Dobroslavický jarní duatlon pro Vojtěcha Bednarského a Annu Brychtovou
Podrobné výsledky zde

30.04.2017
MČR v atletice na 10000m
Výsledky zde
27.04.2017
MTB Duatlon Bára - výsledky zde
17.04.2017
Již tento víkend se koná premiérový ročník MTB duatlonu Bára
Start ve Slatiňanech u Chrudimi 22.4.
Propozice zde
23.10.2016
Xterra World Championship 23.10. live zde
23.10.2016
Vítězství pro Radku Vodičkovou na Ironman 70.3 China

Výsledky zde

17.10.2016
Winterman Czech Xtreme Triathlon pro Petra Vabrouška a Gabrielu Pohankovou
Výsledky zde
16.10.2016
Poreč Triatlon - Middle Distance Triathlon výsledky zde
08.10.2016
8.10. Ironman World Championship live zde

Super nabidka

Je to mozny?

Je to mozny?

plaste duse galusky

Je to mozny tahle cena?